Hisoka Açmazı… Hisoka Pedofili mi?

Bu yazıyı yazarken Twitter’da dönen tartışmaları bir araya getirdim.
Konuşmaların derli-toplu hâlini sizlere sunmak niyetindeyim. Umarım doğru bir argüman üretirken nasıl bir sonuca varmamız gerektiğini, sizlere iyi bir şekilde anlatmış  olurum.

Hisoka’nın Pedofili olduğunu savunan argüman:

Hisoka; Hunter x Hunter anime serisinde 12 yaşındaki Gon adlı çocuğun üzerine saldırması sonucunda “erekte olan” Pedofili bir karakterdir. ( sahneden alıntıdır)


Peki Pedofili nedir? Bilimfili’nin dediğine göre:

Yani Pedofili bireyler, kendilerinden küçük çocuklara dair “cinsel istismar dürtüsünü” barındırırlar.
20’li yaşlarında olan Hisoka’nın Gon’a karşı cinsel etkileşim davranışı sergilemesi tanıma göre Pedofili bir birey olduğuna işarettir.

Yine Bilimfili’nin Pedofili Sınıflandırılması tanımına göre Hisoka: “Kişiye özgü olmayan pedofil” sınıflandırılmasına girer. 

Peki karşı argümanlar neyi savunuyor? Bunlara Hisoka Fanları diyebiliriz. (Fanboy denilince hakaret olarak algılamaları da ilginç) Üç farklı savunma yöntemleri var:

1) Hisoka, güçseksüeldir. Beden ve yaşa göre orgazm olmuyor. Güç ve güce dair potansiyeli olduğu için orgazm oluyor. Ayrıca yetişkin birine karşı da aynı güç takıntılığı yüzünden orgazm oluyor.

-Güçseksüellik diye bir tanım yok. Bulamadım. Diyelim ki lügatımızda olmayan bir seksüel davranış animede ortaya çıkarılsın. O zaman da seksüel davranış  karşındaki kişiden neden bağımsız olsun? Bugün bir hayvan senden güçlüyse ona tahrik olursan sadece senin güçseksüelliğin yüzünden midir? Yoksa güçseksüellik adı altında hayvanseksüelliğini de onaylıyor mu?  Güçseksüellik uğruna her şey mübah mı? Partnerden bağımsız “seksüel eğilim” diye bir şey yok. Zaten partnere göre eğilim veya yönelim oluyor.

Ayrıca Pedofil bireyler, günlük hayatlarında normal birliktelikler de kurabilirler. Bu yüzden Pedofil bireyin bir yetişkinle olan münasebeti, onun Pedofil olmadığının kanıtı değildir.

12 yaşındaki bir bireye(Gon); cinsel dürtüyü her ne şekilde ne kılıfla sunarsa sunsun kişinin Pedofili olmadığını aklayacak bir argüman değildir.

2) Gon’a cinsel dürtü hissetmiyor. İşte mangadaki hâli:


– İyi de zaten baştan animedeki duruşunu değerlendirmemiş miydik? Peki bu görsel; Mangada da Gon ile karşılaşınca cinsel dürtü hissetmediğine dair bir görsel mi? Hayır.

3) Sen ne anlarsın anime okumaktan? Götünle izliyorsun. Mal mal konuşuyorsun.

-Peki sizlerin anime okuma kabiliyeti nereden geliyor? Neye sahipsiniz ki bu şekilde derin okuma yapmayı ben kaçırmışım? Yıllardır anime mi izliyorsunuz? 12 yıldır anime izliyorum. Ekstra neye sahipsiniz? Buna dair kendiniz hariç belirli disiplinlere uyan hangi resmî kuruluşları, akademik çevreleri ikna ettiniz? Yok mu? Olmaz tabii..

Kararı siz sevgili okuyuculara bırakıyorum.

Pedofili ile ilgili ileri okuma yapmak için referans:  https://bilimfili.com/pedofili-nedir-pedofil-beyni-nasildir-pedofili-tedavi-edilebilir-mi/

*Geç gelen uyarı: Kurgusal bir karakter pedofili diye onu izleyen herkesin pedofili olacak ve onu savunacak hali yoktur. Bugün idrak yeteneği makul düzeyde olan biri nasıl filmlerde katilleri görüp katil olmuyorsa aynı durum diğer kurgular için de geçerlidir.