Kaiba – İnceleme

Hitap Etmesi Kolay Olmayan Bir Başyapıt

4auKMW

Yönetmeni Tanıyalım

Masaaki Yuasa‘yı tanır mısınız? Belki evet belki hayır belki de bir şey çağrıştırıyordur bu isim. Onu bilemem ama muhtemelen farkında olmadan bir animesini izlemiş olabilirsiniz. Devilman: CrybabyPing Png The AnimationTatami GalaxyEizouken vs. gider böyle. Kendisi birçok animede yönetmenlik yapmış bir isim ve çok da seri üretim yapabilen de bir isim ayrıca. Bir de en sevdiğim ikinci yönetmen olur kendisi. 

GKIDS to Distribute New Masaaki Yuasa Anime Films

Masaaki’nin yönetmenlikte öne en çok çıktığı taraf estetik yanı ve onu kullanımı oluyor. Bazı animelerde kendine has olan bir stili kullanırken(Genelde son işleri) bazı animelerde de benzersiz estetik işlerini görebilirsiniz. Bu yazıda bahsedeceğim Kaiba animesi de Masaaki’ye ait olup, estetik kullanımı açısından da benzersiz olanlarındandır. 

Nedir Hikâyesi Kaiba’nıın

Kaiba fütüristik evrende geçen bir hikâyeye sahip. İnsanların yaşadığı anları ve bilincini hiç kaybetmeden başka bir vücuda koyabilip hayata devam edebildiğin bir konsepti var. Bu konsept üzerinden hikâyesini sürdüren ve gizemini oluşturan bir seri. Eğer bedenin kullanılamaz hale gelirse yani bize göre ölmüş olursan ama içindeki sıvımsı veriler yok olmaz ve kaybolmazsa ölmüş olmuyorsun. Onları başka bir boş bedene aktarabildiğin an Turkcell ile bağlanıyorsun yine hayata. Ama o sıvımsı veriler de giderse artık onun geri dönüşü olmuyor, yani ölüyorsun.

chroniko hyo-hyo kaiba makoto daikichi vanilla | konachan.com | Anime  wallpaper, Anime, Anime images

Ana karakterimizi bu tip bir evrende kendini bulunca görüyoruz. Kim olduğunu bilmeyen bir ana karakterin bilinmezlikle dolu yolculuk hikâyesine tanık oluyoruz. Kim olduğunu bilmiyor oluşu tabii ki aynı zamanda da bir sürü gizeme yol açıyor aynı zamanda da. Bu gizemler ilk bölümlerde pek açıklığa kavuşmadığı gibi ileride kafanızın daha da karışmasına yol açabilecek yeni gizemler de katıyor ama tabii ki bu sizleri korkutmasın. Gizemler son 3 bölümde teker teker kalkıyor ve her şey açıklığa kavuşuyor. Kafanızda teoriye yer kalmayacak bu seri ile ilgili. 

Kaiba’nın taktir ettiğim yanlarından biri bu. Gizemini çok temiz bir şekilde kullanıyor. İlk bölümlerde gizemi arttıkça merakınız artıyor ve bu sizi sürüklüyor da. Sonra fazla sıkmadan son 3 bölüme geldiğinizde bu merakınızı da gideriyor(Anime 12 bölüm). Gizemleri başarılı, senaryoda “Neler oluyor” diyebileceğiniz ve bir derinlik algısı yaratabilecek ayarda gizemi. 

Kaiba | A.R.K. (Anime Reviews by Korasoff)

Hikâyemiz işlenişi ise şöyle; ilk 7 bölüm boyunca episodik bölümler var. Episodik olsalar da tabii olan bitenlerin sebebi ana hikâye ile alakalı olup arkada da işleyen ana hikâye var yine. Bu episodik bölümlerin geneli trajedi içerikli bölümler ve şahsımca çok başarılı bulduğum bölümler. Duygusal ve trajediyi çok güzel işleyip veren bölümler. 

Peki 7 bölüm sonra ne oluyor? Ana hikâye devreye giriyor artık. Buraya geçtiğimizde ilk iki bölüm kafanızı baya karıştırabilir ve bu gözünüzü korkutmasın. Daha önceden yazdığım gibi; hepsi çözülüyor tek tek. Ana hikâyesi de gayet duygusal ve hüzün dolu. Ana karakteri ve konuyu daha da derinleştiriyor ve anime harika bir denge sağlamış oluyor. İlk 7 bölüm ile evrenini episodik bölümler ile tanıtıp, son 5 bölümle de o kurduğu temeli iyi ele alarak ana hikâye sunuyor. 

kaiba anime | Tumblr | Animation design, Animation reference, Animation art

Beni tek tatmin etmeyen tarafı sonu oldu. Biraz fazla oldu da bitti gibi gelmişti vaktinde izlediğimde ama emin değilim.

Animeler Bazen Sanattır

Görsel açıdan zor bir seri olduğunu yazmalıyım. Çünkü sahip olduğu estetik yüzünden birçok insan bu seriye başlamak istemiyor. Çekmiyor çünkü. Kaiba, 30’lu yılların Walt Disney çizgi film estetiğini baz alarak gününe(2008) uyarlamış bir seri. Bunu baya da iyi yaptığını yazabilirim. Çok şirin bir estetiği var ama bu sizi aldatmasın. İçeriği o kadar şirin bir seri değil. 2.bölümde seks sahnesi bile mevcut. Tam olarak göremeseniz de. 

Kaiba 2 - Sex for Gnostics? - Anime Diet

Görselliğini renkleri ve filtreleri ile baya iyi desteklemesi bir kenara; tasarımlar da çok özgün. Baştan sona kendi hayal güçleri ile fütürüstik temalar ve karakterler yaratmak zaten baya artı olur. Bir de bu estetik ile yaptıklarında ayrı bir artı oluyor. Kaiba çoğu anime gibi bir uyarlama animesi değil. Mangası falan yok Kaiba’nın. Direkt orijinal bir seri. 

A romantic interpretation of Kaiba | Bateszi Anime Blog

Animasyonlar da bir o kadar yerinde. Sunum açısından zaten Masaaki amcam sürekli şov yapmaya meyilli. Açın bakın diğer işlerine de, olağan hiçbir şey yok. Sürreal sahneler sürekli var. Bu seride de öyle. 

Müzikler Atmosfere Uygun

Aklımda kalan pek müziği yok. Hiç yok hatta sanırım. Ending şarkısı dışında aklıma kalan bir parçası olmasa da bu kötü olduğu anlamına gelmez. Müzikler anime esnasında sunuma katkı sağlayıp deneyiminizi güçlendiriyor. Bu konuda başka diyebileceğim bir şey yok gibi. Ending şarkısını da kulaklık ile birçok kez dinlemişimdir. Opening şarkısı da bir o kadar sevilir ama o da bana pek hitap etmedi.

Seslendirme Klasik

Şöyle bir şey var; ne zaman bir animeyi ele alsam her zaman seslendirmesinden bahsedesim gelmiyor. Çünkü hepsi genelde harika oluyor. Japonya bu konuda o kadar harika işler çıkartıyor ki baya şımartılmışız ve bana normal gelmeye başladı artık bunlar da. 

Mind-Body Problems

Ortalama ya da ortalama altı bir anime bile seslendirme konusunda harika olabiliyor. Bu aynısı biraz bizde de geçerli durum gerçi. Kaiba’nın da seslendirmesi yine harika. Ama bu harikalık artık beni “Vay ne kadar güzel seslendirme” diyebileceğim kadar şımartmış. Artık animelerde seslendirmeye değinmeli miyim bilmiyorum. 

Nedir Sonuç

Geldik incelemenin sonuna. Hayatımda yazdığım en kısa inceleme olabilir. Uzun uzadıya yazınca okunmuyor ne yapayım. Artık kısa kesme taraftarıyım. Bana da yazık. Detaylı incelemeleri anca oyunlar için yaparım. Animeleri yüzeysel tutacağım. 

Kaiba genel olarak harika bir anime. Başyapıt hatta direkt benim için. En sevdiğim 10 anime arasında yer alan bu başyapıtı herkese tavsiye ederim ama muhtemelen hiçbiriniz izlemeyeceksiniz. Kimseye izletemiyorum bu seriyi. Kim görse görsel tarafı yüzünden soğuk bakıyor. 

Benden bu kadar. Yorumlarınızı kesinlikle etmeyin ve sağlıcakla kalınız.

Dipnot:Okuduğunuz bölüme, yazıya teşekkür mahiyetinde reklamlarımıza bir kere tıklarsanız minnettar kalırız. Böylece emeği geçenlere de haklarını vermiş olursunuz.Direkt para göndererek desteklemek isteyenler de destek sayfamıza bakabilirler.Ahmet Ömer Bakır hakkında 2 makale
İnsan evladı.